Poradna

Při chovu domácího zvířectva si chovatel nebo majitel může poradit a pomoci i sám v případě dodržení základních postupů, typických pro vaše zvířátko.

Pokud ale problémy přetrvávají a nebo sami tápete, zda daný problém řešíte správně, nastává ten správný okamžik obrátit se pro pomoc na odborníky.

Pokud tedy potřebujete jakkoliv poradit, napište nám svůj dotaz zde a určitě rádi Vám odpovíme.

Očkování proti tetanu

Otázka: Dobrý den pane doktore, máme 5 měsíční štěně zlatého retrívra. Momentálně mění zuby a na internetu jsem se dočetl, že hrozí onemocnění tetanem. Chodíme s ním do lesa kde pohybují koně. Je vhodné ho očkovat proti tetanu?

Odpověď: Dobrý den, očkování proti tetanu nepatří do základního očkovacího schématu psů. Doporučujeme ho jen u zvířat, která se pohybují v lokalitách společně s koňmi nebo dobytkem. Období výměny zubů patří z hlediska tetanu ke kritickým. Ve Vašem případě bych toto očkování doporučil. Více podrobností můžete najít na našich webových stránkách v sekci „Články“, kde máme o tetanu podrobnější informace.

Očkování proti vzteklině

Otázka: Dobrý den , od kdy je možné očkovat štěňata proti vzteklině? Je pravda, že je u nás povinné?

 Odpověď: Dobrý den, štěňata se očkují proti vzteklině po dokončeném 3 měsíci věku. Ano, toto očkování je u nás povinné ze zákona.

 

Odčervení kotěte

Otázka: Dobrý den, dostali jsme dvouměsíční kotě – kocourka. Chovatelka ho údajně odčervila. Včera jsme v trusu našli bílého červíka, který vypadal jako malá žížala. Co to může být, když kotě bylo odčervené a co s tím máme dělat? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, podle popisu si myslím, že se jedná o škrkavku. Koťata  je nutné odčervovat několikrát v intervalu 3 týdnů. Škrkavky mají poměrně složitý vývojový cyklus během něhož migrují po těle. Běžné odčervovací přípravky zahubí jen parazity, které se nacházejí ve střevě, ale nepostihnou ta vývojová stádia, která jsou zrovna v jiných částech těla. Jednoduchým řešením je důkladné odčervení, které zopakujete nejméně dvakrát.

Počurávání štěněte

Otázka: Dobrý den , máme doma 3,5 měsíce staré štěně. Jedná se o fenku, křížence labradora. Fenka se často počurá když přijdeme domů a ona nás vítá. To samé se stane, když přijde někdo cizí. Nemůže to být nějaká nemoc?

Odpověď: Dobrý den, štěňata se při rozrušení (radost nebo strach) počurávají velice často. Na tom bych neviděl nic nenormálního. Stav se časem skoro určitě upraví. Pokud byste přece jen chtěli mít naprostou jistotu, odeberte trochu moče (třeba z podlahy) a doneste ji k veterináři. Ten poměrně rychle stanoví, zda je nějaký problém, případně doporučí další vyšetření. Osobně se ale domnívám, že to nic nebude.

Zubní kámen

Otázka: Dobrý den. Mám pětiletého pejska jorkšírského teriéra. Poslední dobou je mu hodně cítit z tlamičky a na zubech má „nánosy“ nahnědlé hmoty. Známá říkala, že to je zubní kámen a že se musí psům zuby čistit. Je to pravda?

 Odpověď: Dobrý den, u psů se skutečně často setkáváme se zubním kamenem, který může být příčinou zánětu dásní a dalších velmi vážných potíží včetně zápachu z dutiny ústní. Čištění zubů je prevencí tvorby zubního kamene. Pokud Váš pejsek zubní kámen má, je nutné ho odstranit u veterináře. Dnes se toto děláme pomocí ultrazvuku v narkóze. Rozhodně doporučuji navštívit Vašeho veterináře a domluvit se s ním na tomto zákroku.

Vyhledávání


Poradna