Poradna

Při chovu domácího zvířectva si chovatel nebo majitel může poradit a pomoci i sám v případě dodržení základních postupů, typických pro vaše zvířátko.

Pokud ale problémy přetrvávají a nebo sami tápete, zda daný problém řešíte správně, nastává ten správný okamžik obrátit se pro pomoc na odborníky.

Pokud tedy potřebujete jakkoliv poradit, napište nám svůj dotaz zde a určitě rádi Vám odpovíme.

"Sáňkování" psa

Otázka: Dobrý den , náš pes začal tahat zadek po zemi. Tím chci říct, že si často tře okolí konečníku o zem. Vypadá to, jako by se drbal. Jedná se o křížence ve věku asi 5 let. Může to být nějaká nemoc?

 Odpověď: Dobrý den, podle Vašeho popisu se domnívám, že Váš pes tzv. sáňkuje. To je jev, kdy zvíře tře oblastí análního otvoru o zem. Důvodů, proč to psi dělají je několik. Na prvním místě je nějaký problém s análními žlázami. To jsou pachové žlázky, které produkují pachový sekret a za normální situace se vyprazdňují při stolici. Za určitých okolností může dojít k tomu, že se jejich sekret zahustí, žlázky se nemohou vyprázdnit a sekret se v nich hromadí. To způsobuje svědění a bolest a proto pes „sáňkuje“. Jedním z dalších důvodů můžou být vnitřní parazité, kteří také mohou způsobit svědění v oblasti konečníku. Každopádně je nutné navštívit co nejdříve veterináře, který tento problém vyřeší.

Čipování v Praze

Otázka: Dobrý den pane doktore, doslechla jsem se, že psi v Praze musí být označeni čipem. Je to pravda? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, tuto povinnost upravuje Obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy č. 18/2004 Sb. hl. m. Prahy, která nabyla účinnosti 1. 1. 2005. Praví se v ní, že „každý chovatel psa chovaného na území hlavního města Prahy je povinen nechat psa staršího 6 měsíců trvale označit mikročipem, který odpovídá ISO standardu vydanému Evropskou unií, nebo tetováním. Označování psů provádějí veterinární lékaři, příp. odborně způsobilé osoby.“

Takže skutečně platí, že každý pes chovaný v Praze musí být označen čipem nebo tetováním a dále musí být přihlášen do evidence magistrátu.

Dále také platí, že „Chovatel, který dal psa označit mikročipem a přihlásí se do evidence chovatelů psů v souladu s vyhláškou, má nárok na úlevu od místního poplatku ze psů ve výši roční sazby, nejvýše však 350 Kč. Na úlevu od poplatku má poplatník nárok ve dvou po sobě jdoucích letech následujících po roce, kdy obě uvedené podmínky splnil.“

 

 

 

Kastrace feny

Otázka: Dobrý den , máme 3 měsíční štěně – křížence. Chtěl bych se zeptat, zda je pro feny vhodná kastrace. Pokud ano, kdy nejdříve se může udělat.

 Odpověď: Dobrý den, pokud nemáte v úmyslu, „pořídit“ si štěňata, je kastrace velmi vhodným a trvalým způsobem, jak toho dosáhnout. Jednak Vám odpadnou problémy při hárání Vaší fenky (útěky, dotírání psů, atd...) a jednak má kastrace i další zdravotní výhody. Například je to významná prevence nádorů mléčné žlázy. U nás doporučujeme kastraci provést co nejdříve po prvním hárání.

 

Kastrace psa

Otázka: Dobrý den, mám psa, křížence, asi 4 roky starého. Je trochu agresivní na ostatní psy a také má tendence utíkat. Pomohla by kastrace? Slyšel jsem, že kastrace psům škodí a neměla by se provádět. Děkuju za odpověď.

 Odpověď: Dobrý den, kastrace psa (samce) je relativně jednoduchý zákrok. Ve Vašem případě je to jednoznačně správná volba. Nemůžu zaručit, že agresivita vůči ostatním psům úplně zmizí, ale rozhodně se výrazně sníží. Obecně se dá říct, že snížení hladiny pohlavních hormonů vede ke zklidnění zvířat. A toho dosáhneme právě kastrací.

Co se týká „škodlivosti“ kastrace, sám se s tímto názorem setkávám, ale není to naprosto žádná pravda založená na faktech. Já vašemu psovi kastraci jednoznačně doporučuji.

Kdy vykastrovat kočku po koťatech

Otázka: Dobrý den, máme kočičku která má koťata. Další koťata už nechceme. Chci se zeptat, jak brzo po porodu ji můžu nechat vykastrovat?

 Odpověď: Dobrý den, Kočku je možno vykastrovat až odstaví koťata a přestane produkovat mléko. Koťata přestávají sát mléko kolem 8 týdnů věku. Nejlépe to poznáte tak, že kočka bude mít hladké bříško bez patrných mléčných žlaz.

Kdy vykastrovat kocourka?

Otázka: Dobrý den, od jakého věku je vhodné vykastovat kocourka? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, kocoury je vhodné kastovat po dosažení tzv. somatické dospělosti. To je období, kdy je ukončen jejich tělesný vývoj. To nastává kolem jednoho roku věku. Pokud ale kocour začne doma značkovat, doporučuji provést kastraci dříve. Ze zdravotního hlediska tomu nic zásadně nebrání.

Krmení psa

Otázka: Dobré dopoledne, naše čtyřletá fenka jezevčíka má občas průjem. Krmíme granule ale známí „pejskaři“ tvrdí, že čas od času musí dostat vařené těstoviny s masem. A právě po nich má vždycky průjem. Trvá jen pár dní ale je to divné. Je pravda, že musí dostávat i jiné krmení než granule?

 Odpověď: Dobrý den, názorů na krmení psů je víc (stejně jako na výživu lidí). Ale z vlastní zkušenosti vidíte, že střídání granulí a vařeného krmení Vaší fence nesvědčí. Takže k Vaší otázce, není pravda, že je nutné střídat granule a vařené krmení. Je to dokonce nevhodné i když to nemusí vždy končit průjmem. Pokud budete krmit jen kvalitní granule, uděláte nejlíp.

Mžurka u kočky

Otázka: Dobrý den pane doktore, naše kočka má asi 4 dny obě oči asi do poloviny „zahalené“ takovou blankou. Může to být horkem nebo ostrým sluníčkem? Děkuju za odpověď.

 Odpověď: Dobrý den, ta blanka bude patrně třetí víčko neboli mžurka. Jeho přetažení přes oko je známkou mnoha onemocnění a poruch celkového zdravotního stavu. Není to tedy onemocnění samostatné ale je to příznak jiného, celkového a většinou pro zvíře vyčerpávajícího onemocnění. Doporučuji urychleně navštívit veterináře, protože se může jednat o velmi vážný stav.

 

 

Nevypadlé mléčné špičáky

Otázka: Dobrý den, máme jezevčíka, kterému je 6 měsíců. Narostly mu trvalé špičáky, ale ty mléčné mu nevypadly, takže má nahoře i dole na obou stranách 2 špičáky místo jednoho. Je třeba s tím něco dělat? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, tento problém je poměrně častý u psů malých plemen. Mléčné špičáky by měly vypadnout v době růstu špičáků trvalých. Pokud se tak nestalo, je třeba je vytrhnout. Postup je takový, že se počká do věku cca. 8 měsíců a pokud zuby pořád nevypadnou, pejsek se uspí a zuby se extrahují i s kořeny.

Očkování fretek

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, zda je v ČR pro fretky povinné očkování proti vzteklině. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, povinnost očkovat zvíře proti vzteklině upravuje zákon č. 166/1999 Sb., který ve své poslední novele v § 4 odstavec 1 písmeno f) říká: „Chovatel je povinen zajistit, aby byli psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí, ve stáří od 3 do 6 měsíců platně očkováni proti vzteklině...“. To tedy znamená, že pro fretky NENÍ v ČR očkování proti vzteklině povinné.

 

Vyhledávání


Poradna