Články

Obezita

Stejně, jako přibývá obézních lidí, přibývá i obézních psů a koček. Statistika praví, že asi 40% psů a koček je obézních.

Z uvedeného plyne, že se s obézním psem nebo kočkou může denně setkat každý z nás. A je dost pravděpodobné, že i chlupatý kamarád, který je v tuto chvíli ve vaší blízkosti, trpí obezitou, nebo aspoň nadváhou.

Číst dál...

Nádory mléčné žlázy fen

Velice často se na nás obracejí majitelé s tím, že na mléčné žláze jejich feny objevila „boulička“. Tuto „bouličku“ budeme velice zjednodušeně nazývat „nádor“.

Problematika nádorů mléčné žlázy fen je poměrně složitá. Pro majitele jsou důležité následující skutečnosti:

Číst dál...

Blechy

Blechy patří mezi hmyz, který doprovází člověka už od nepaměti. V dnešní době (alespoň u nás) nejsou blechy zcela běžným spolubydlícím v našich domácnostech. Alespoň si to myslíme.

Číst dál...

Čokoláda

Čokoláda patří k jedné z nejoblíbenějších pochoutek lidí. Pro psy a kočky je však jedovatá.

Nejčastěji dochází k otravě tehdy, když zvíře najde, např. doma , tabulku čokolády nebo bonboniéru a tu zkonzumuje. To se stává hlavně v případě psů. Pro kočky není čokoláda většinou atraktivní. Možnost, že zvíře z nevědomosti a z dobré vůle otráví sám majitel, je spíše výjimečná.

Číst dál...

Tetanus

Tetanus je velmi nebezpečné onemocnění, které je způsobeno bakterií Clostridium tetanii – respektive toxinem (jedem), který vylučuje. Teoreticky může postihnout všechny teplokrevné živočichy. Ale ne všichni jsou stejně citliví k infekci. Mezi nejcitlivější patří kůň, člověk je asi 3x odolnější. Pes je asi 6000x odolnější než kůň a kočka dokonce 7200x odolnější. Proto není očkování u psů součástí základní vakcinace.

Číst dál...

Hnisavý zánět dělohy neboli pyometra

Hnisavý zánět dělohy (častěji označován jako pyometra) je vážné onemocnění, které ohrožuje feny a méně často kočky.

Základem tohoto onemocnění je stav, kdy se v dutině dělohy začne tvořit a hromadit hnis. K tomu dochází nejčastěji u starších fen v období 3 -10 týdnů po hárání. To ale neznamená, že jindy fena onemocnět nemůže.

Číst dál...

Othematom

Co se skrývá pod tímto trochu složitým názvem? Je to stav, kdy v ušním boltci praskne některá z četných cévek a dojde k výronu krve do prostoru mezi kůží ucha a ušní chrupavkou. Většinou se tak stane na vnitřním straně ucha.

Číst dál...

Vedra

Jak se co nejlépe vyrovnat s letním vedrem, to asi každý z nás ví. Chce to dostatek tekutin (nejlépe vody nebo bylinkového čaje), minimum tělesného pohybu a vyhledávat chladnější místa. Také pobyt na slunci, hlavně v poledne, se nedoporučuje. Pokud to pracovní režim dovoluje, je příjemné trávit hodně času u vody a ve vodě.

Číst dál...

Osteoartritida

Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubů psů, koček, lidí a většiny dalších suchozemských obratlovců, které způsobuje bolest hlavně při pohybu.

Číst dál...

Klíšťata

Po chladném období se začíná konečně zase oteplovat. To jistě většina z nás vítá, ale přináší to s sebou jeden velmi nepříjemný jev – klíšťata.

O vnějších parazitech, včetně klíšťat, se můžete dočíst v článku „Jaro a vnější parazité“. Zde se chceme dotknout pouze problematiky klíšťat.

Číst dál...

Jak starý je náš pes?

Často se setkáváme s touto otázkou od majitelů psů. Jistě že se neptají, na jejich „kalendářní“ věk, ale na věk „lidský“. Tedy na jakýsi ekvivalent stáří člověka, který odpovídá aktuálnímu věku psímu. Tato informace je pro majitele mnohem zajímavější a přináší jim daleko lepší představu o tom, jak se jejich pes „cítí“.

Číst dál...

Kastrace fen a koček - ANO či NE?

Velmi často se setkáváme s otázkou, zda v naší ordinaci doporučujeme kastraci. Otázka se nejčastěji týká fen a koček.

V těchto případech zní odpověď zcela jednoznačně - ANO, u fen i koček, které majitel nechce množit, kastraci doporučujeme.

Číst dál...

Jaro a vnější parazité

Na jaře se znovu začínají ve větší míře objevovat vnější parazité. Mezi nejčastější patří různé druhy blech a klíšťat. Jak blechy tak klíšťata jsou přenašeči některých závažných chorob, které mohou být přenosné i na člověka. Proto je třeba s nimi účinně bojovat.

Číst dál...

Jarní onemocnění

Jarní období je typické střídáním teplot a nestálostí počasí. Může se stát, že pes na procházce zmokne a prochladne. Proto se v tomto období u psů setkáváme častěji s onemocněním, které se nazývá infekční laryngotracheitida, lidově psincový (též kotcový) kašel. Jedná se o virózu, která se projevuje záchvatovitým, dávivým kašlem. Často to vypadá, jako by pes zvracel. Ve většině případů se nejedná o onemocnění vážné, nicméně je na místě navštívit veterináře, který zvolí adekvátní léčbu. Proti psincovému kašli je možné i očkovat.

 

Vyhledávání


Články