Osteoartritida

Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubů psů, koček, lidí a většiny dalších suchozemských obratlovců, které způsobuje bolest hlavně při pohybu.

Abychom si dokázali představit, co to vlastně osteoartritida je, musíme si říct něco málo obecného o kloubech. Kloub je pohyblivé spojení dvou kostí. Aby kloub správně fungoval, jsou plochy kostí, které se dotýkají kryté chrupavkou. Chrupavka je hladká a pružná a tlumí nárazy. Další složkou kloubu je kloubní tekutina. Její úkol je zvlhčovat a zmírňovat tření kloubních ploch. Celý kloub je chráněn kloubním pouzdrem. To jednak kloub uzavírá a zpevňuje a jednak obsahuje množství nervových zakončení. Jejich prostřednictvím vnímá zvíře polohu, pohyb a případnou bolest. Jen pro úplnost je třeba zmínit ještě kloubní vazy. Ty drží kosti v příslušné pozici a umožňují vlastní pohyb.

Osteoartritida je postižení chrupavky, kdy z mnoha důvodů dochází k jejímu zeslabení a poškození. Chrupavka tak ztrácí svou hladkost a schopnost absorbovat nárazy. A to je právě důvod bolestivosti a snížené pohyblivosti postiženého kloubu.

Osteoartritida je progresivní onemocnění, které se s věkem zhoršuje. Jeho léčba je velmi problematická. Dá se říct, že je možno ji jen zmírnit ale ne vyléčit.

Jedná se o onemocnění poměrně rozšířené. Trpí jím zhruba 25% psů a 20% koček. Větší výskyt je pochopitelně u starších zvířat.

Faktorů, které vedou k rozvoji osteoartritidy je více. Mezi hlavní patří:

- nadváha – zvíře s nadváhou nadměrně zatěžuje klouby a to vede k jejich předčasnému opotřebení

- nestabilita kloubů – při poškození vazů je kloub vystaven pohybům, na které „není stavěn“ adojde k rozvoji osteoartritidy. Typickým příkladem je poškození zkřížených kolenních vazů, které vede k rozvoji osteoartritidy kolene.

- nesprávné utváření kloubu – je stav velmi podobný nestabilitě jen s tím rozdílem, že se jedná o vrozenou záležitost (displazie)

- nadměrná zátěž – při nadměrném tréningu dochází k přetěžování kloubů a k jejich předčasnému opotřebení.

- stárnutí – ve vyšším věku se zhoršuje výživa chrupavek a to vede k její degeneraci.

Jak bylo již řečeno, léčba osteoartritidy není příliš možná. Proto je v první řadě nutná její prevence.

A s ní je třeba začít už u štěňat tím, že jim dopřejeme kvalitní krmení. V dnešní době je na trhu mnoho komerčních krmiv. Ne všechna jsou ale opravdu kvalitní. Televizní reklama není zárukou kvality. A granule pro psy ze supermarketu, kdy 10 kg stojí 399,- Kč, nelze nazvat krmivem. Kvalitní krmení je nutné hlavně pro štěňata velkých plemen do věku alespoň 18 měsíců.

Další významný preventivní prvek je boj s nadváhou a obezitou. Více než 40% doma chovaných psů a koček trpí nadváhou a obezitou. Majitelé často uvádějí jako důvod kastraci atd. Kastrace není důvodem k obezitě. Endokrinní důvod obezity je věc velmi vzácná. V 99% případů je za obezitou nevyvážená výživa, která je příliš bohatá na energii. Dnes je na trhu celá řada krmiv, která dokážou problém a nadváhou a obezitou velmi elegantně řešit.

U starších psů je na místě zařadit do výživy některý preparát obsahující glukosamin a chondriotin sulfát a další látky ze skupiny „kloubní výživy“.

V případě pohybových potíží je na místě co nejdřív navštívit veterináře a poradit se s ním o řešení tohoto problému.

Vyhledávání


Články