Kastrace fen a koček - ANO či NE?

Velmi často se setkáváme s otázkou, zda v naší ordinaci doporučujeme kastraci. Otázka se nejčastěji týká fen a koček.

V těchto případech zní odpověď zcela jednoznačně - ANO, u fen i koček, které majitel nechce množit, kastraci doporučujeme.

V naší veterinární ordinaci Průčelí provádíme ten způsob kastrace, kdy se odeberou vaječníky i děloha.

U fen jsou důvody pro kastraci následující:

1. včasná kastrace je významnou prevencí nádorů mléčné žlázy, která postihuje ve vyšším věku značné množství fen. Tyto nádory jsou často zhoubné a vedou k předčasnému úmrtí feny. Z tohoto pohledu je nejvhodnější dobou pro kastraci období po prvním hárání.

2. kastrace je prakticky jediná stoprocentní prevence zánětu dělohy. I zánět dělohy postihuje většinou feny vyššího věku ale může se objevit i u mladých jedinců. Toto onemocnění je velmi vážné a přímo ohrožuje život pacienta. Konzervativní léčba je poměrně obtížná a velmi často selhává. Proto se musíme často přistoupit k operaci, při které odebereme feně dělohu i vaječníky. Problém je v tom, že operujeme pacienta, který je často vyššího věku a navíc ve špatném až velmi špatném zdravotním stavu. Operace v této době je pro organizmus velkou zátěží a vyhlídky jsou horší, než u zvířete mladého a momentálně zdravého.Z tohoto pohledu je kastrace vhodná kdykoli mezi háráním.

3. kastrace zcela vyloučí možnost nechtěného nakrytí a definitivně odstraní problémy s háráním.

Kočky doporučujeme kastrovat především jako prevenci nechtěného nakrytí. Proto je nejvhodnější chvílí pro zákrok období krátce po prvním mrouskání.

Celkově je kastrace fen a koček rozhodně vhodný zákrok, který má zcela jednoznačně více kladů než záporů a při správném načasování a provedení nepředstavuje pro zvíře zásadní riziko.

 

Vyhledávání


Články